Czy warto kupować nowe narty ?

Wahacie się czy lepiej kupić narty czy wypożyczać ? A może zastanawiacie się ile kosztuje wypożyczenie nart we Włoszech lub Austrii ? Poniższe zestawienie powinno pomóc podjąć decyzję czy i kiedy warto kupić sprzęt narciarski, a kiedy bardziej opłaca się korzystać z wypożyczalni oraz czy lepiej wypożyczać narty w Polsce i zabierać ze sobą na wyjazd narciarski czy też korzystniej jest wypożyczyć cały potrzebny sprzęt narciarski na miejscu, po przyjeździe do Włoch.

Czy warto kupować nowe narty ?

Wiele osób celowo nie kupuje sprzętu narciarskiego i woli wypożyczyć go przed wyjazdem. Czemu ? Powodów może być kilka.

Jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami lub na nartach jeździmy sporadycznie, nie częściej niż raz na rok, to korzystniej jest wypożyczać sprzęt przed wyjazdem.

Po pierwsze w ostatecznym rozrachunku wyjdzie taniej niż kupowanie nowych nart, za które trzeba zapłacić około tysiąca złotych. Teoretycznie taki zakup zwróciłby się po kilku latach. Teoretycznie bo do kosztów zakupu trzeba doliczyć jeszcze koszt corocznej konserwacji, smarowania, ostrzenia itp. A po tych kilku latach może okazać się, że nasze umiejętności wzrosły tak bardzo, że i tak musimy kupić nowsze narty. Lub też odwrotnie, znudziły nam się wyjazdy narciarskie i kupione narty kurzą się od kilku sezonów w piwnicy.

Dla początkujących narciarzy lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wypożyczalni

Po drugie, korzystając z wypożyczalni możemy wypróbować różne modele nart i każdego roku testować narty różnych producentów, a wiele wypożyczalni umożliwia wymianę nart nawet w ciągu tygodniowego wyjazdu.

Dzięki korzystaniu z wypożyczalni możemy testować różne modele nart

W przypadku dzieci również średnio opłaca się zakup nowego sprzętu gdyż szybko okaże się, że super narty, które kupiliśmy zaledwie rok wcześniej na kolejnym wyjeździe będą już zbyt krótkie. Rozwiązaniem może być usługa oferowana przez niektóre sieci sportowe, która umożliwia wymianę nart wraz ze wzrostem dziecka lub zakup nart używanych.

Dzieciom nie opłaca się kupować nowych nart

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu narciarskiego ?

Zastanawiając się czy warto kupować nowe narty przyjrzyjmy się ile kosztuje wypożyczenie sprzętu narciarskiego. Ceny wypożyczenia sprzętu narciarskiego w Polsce zaczynają się od 25 zł za komplet zawierający narty, buty narciarskie i kijki. Więcej zapłacimy jeśli będziemy chcieli wypożyczyć narty z najnowszych kolekcji, wówczas cena wypożyczenia może wzrosnąć nawet do 100 – 120 zł za dobę.

Wyjeżdżając na narty do Włoch lub Austrii również możemy wypożyczyć narty w Polsce. Większość wypożyczalni przy wypożyczeniu na okres minimum tygodnia stosuje zniżki więc za komplet sprzętu na wyjazd nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200 – 300 zł

Polskie Szkółki Narciarskie

Ceny wypożyczenia sprzętu narciarskiego w Alpach

Jeśli jednak wyjeżdżając na narty nie chcemy ciągnąć ze sobą całego sprzętu to praktycznie w każdym regionie narciarskim w Alpach bez problemu wypożyczymy narty czy snowboard, buty, kije i nawet kask.

Cena wypożyczenia nart zależeć będzie od regionu. W tych popularnych, w których panuje duża konkurencja jak np. we włoskiej dolinie słońca (Val di Sole) lub w tych mniej popularnych jak Folgaria ceny zaczynają się od ok 70 euro za komplet za tydzień. W pozostałych regionach narciarskich we Włoszech ceny są wyższe i tak na Kronplatzu lub w rejonie doliny Val di Fiemme za taki sam komplet zapłacimy minimum 100-120 euro za tydzień.

Natomiast ceny wypożyczenia nart dla dzieci we Włoszech są zbliżone we wszystkich regionach. Za narty dla dzieci, buty i kije zapłacimy ok. 50-80 euro za 6 dni. Wypożyczenie kasku to dodatkowe 5-10 euro.

Drożej jest w Austrii. W rejonie Innsbrucka za wypożyczenie nart zapłacimy ok 130 euro za wyjazd, w mało znanym polskim narciarzom Brandnertal 100-120 euro, a cena wypożyczenia sprzętu narciarskiego w rejonie Dachstein to minimum 120 euro za os dorosła i 60-70 euro za dziecko.

Czy warto kupować nowe narty ?

W przypadku dzieci, początkujących i rekreacyjnych narciarzy lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z wypożyczalni. Przynajmniej przez pierwsze sezony, podczas których okaże się, czy załapaliśmy narciarskiego bakcyla, a przetestowanie różnych modeli nart i różnych producentów pozwoli nam lepiej przygotować się do ewentualnego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.