Włochy – 5 dobrych ośrodków na narty z dziećmi

Dokąd pojechać tym razem na narty ? Przedstawiamy 5 dobrych i sprawdzonych ośrodków narciarskich we Włoszech, które doskonale sprawdzą się nie tylko podczas wyjazdów na narty z dziećmi.

Dolina Słońca

Val di Sole to od wielu lat jeden z popularniejszych regionów narciarskich i to nie tylko wśród narciarzy z Polski. Świetnie odnajdą się tu początkujący, rodziny z dziećmi i ci, którzy na nartach jeżdżą już dobrze i bardzo dobrze. Region Val di Sole składa się z kilku stacji narciarskich, z których najważniejszy jest kompleks połączonych wyciągami regionów Marileva, Folgarida, Madonna di Campiglio i od niedawna również Pinzolo. Po doliczeniu jeszcze regionów w Tonale – Ponte di Legno, Pejo czy Paganelli, na jednym karnecie możemy jeździć na blisko 380 km tras narciarskich.

Narty z dziećmi Val di Sole
szczyty Dolomitow nad dolina slonca – przy gornej kolejce na Grosste

Jednak wyjeżdżając na narty z dziećmi w zupełności wystarczy kupić karnet na region Marileva – Folgarida wzbogacając go koniecznie o 1-2 dni jazdy na stokach Madonna di Campiglio. Jazda szerokimi trasami na przełęczy Passo Grosste to czysta przyjemność, szczególnie przy dobrej pogodzie, o którą w Val di Sole nie jest trudno. W końcu Val di Sole to po włosku dolina słońca.

Warto przejechać się również choć raz niebieską, łatwą trasą „Panoramica”. Momentami jest tak płasko, że trzeba pomagać sobie kijkami ale widoki w pełni rekompensują tę drobną niedogodność 😉

 

Folgaria stworzona dla rodzin z dziećmi

Folgaria to idealny ośrodek na narty z dziećmi. Ma dużą ilość łagodnych, niebieskich tras, na których początkujący będą mogli bezpiecznie stawiać swoje pierwsze kroki na nartach i specjalne wyciągi dla najmłodszych. Do tego nawet w szczycie sezonu nie jest tutaj tak tłoczno jak w sąsiednich regionach i na karnet narciarski też nie trzeba wydać fortuny.

Włovhy Folgaria
Włochy – idealne miejsce na narty nie tylko z dziećmi …

Rodzice też nie będą się w Folgarii nudzili. Jest tu wystarczająca ilość długich i świetnie przygotowanych tras dla średnio wymagających i jeżdżących rekreacyjnie narciarzy i jedynie miłośnicy ekstremalnych zjazdów mogą być Folgarią nieco zawiedzeni. Czarnych tras tu jak na lekarstwo. No ale mówimy przecież o idealnych ośrodkach na narty z dziećmi …

 

Kronplatz – najnowocześniejszy region

Czy Kronplatz to już Włochy czy jeszcze Austria ? Panuje tutaj prawdziwie austriacki porządek przeplatany włoskim temperamentem. Dania kuchni włoskiej można popić austriackim piwem lub doskonałym włoskim winem. Na obiad bez problemu zamówisz solidną porcję mięsa z frytkami i zupę gulaszową jak i tradycyjną pizzę lub lasagne. Na Kronplatzu nawet języki się mieszają bo równie łątwo usłyszysz tutaj niemiecki jak i włoski. Prawdziwy tygiel kulturowy położony zaledwie kilkadziesiąt km od granicy z Austrią. To będzie pierwszy plus przemawiający za Kronplatzem, szczególnie dla tych wyjeżdżających na narty z dziećmi. Czas dojazdu z Polski jest w przypadku rodzin z maluchami bardzo istotnym kryterium wyboru.

Kronplatz na narty z dziećmi
Piękne widoki i doskonałe trasy – Kronplatz – idealny region na narty z dziećmi

Kolejnym plusem będzie to, że Kronplatz to jeden z najnowocześniejszych regionów we Włoszech, który oferuje doskonałą infrastrukturę i świetne trasy, jednak z przewagą tych przeznaczonych dla trochę lepiej jeżdżących.

I argument ostatni, którym można przekonać narciarskich wirtuozów. Na Kronplatzu nie brakuje też czarnych, wymagających tras, z których ne najtrudniejsze mają nawet 70 %-towy kąt nachylenia

 

Narty z dziećmi w Arta Terme

Doskonale wspominam kilka swoich wizyt w rejonie Arta Terme. To, że nie ma tam dużej ilości tras narciarskich to dla mnie plus Arta Terme. Po pierwszych dwóch dniach znałem już wszystkie trasy i nie musiałem nigdzie gonić, gnać by poznać kolejne trasy. Mogłem skupić się na nauce, doskonaleniu techniki i podziwianiu widoków.

A po całym dniu na nartach, możliwość zanurzenia się w basenie (hotelowym lub termalnym, który również znajduje się w Arta Terme) i wygrzania w saunie stanowiła idealne preludium do degustowania specjałów włoskiej kuchni w jednej z włoskich tawern.

Arta Terme
Arta Terme – doskonały region dla narciarzy jeżdżących rekreacyjnie

Arta Terme będzie idealnym regionem na narty z dziećmi oraz dla tych, którzy preferują jazdę rekreacyjną i chcą najzwyczajniej w świecie odpocząć od zgiełku.

 

Mało znane Alpe di Siusi

Region Val Gardeny i słynna karuzela narciarska Sella Ronda to nazwy, które każdemu narciarzowi przynajmniej raz obiły się o uszy. Mało kto jednak wie, że tuż obok znajduje się region, który zachwyca widokami. To Alpe di Siusi, jeszcze jeden region, który idealnie nadaje się na narty z dziećmi i szkolenia, głównie ze względu na dużą liczbę szerokich, niebieskich i czerwonych tras narciarskich idealnych do nauki.

narty z dziećmi alpe di siusi
Alpe di Siusi – Val Gardena, Włochy

Region Alpe di Siusi połączony jest kolejką z regionem Val Gardena, w którym wyszaleją się również doświadczeni narciarze ale to już temat na zupełnie inną opowieść …

A Wy ? Jakie macie swoje ulubione regiony narciarskie we Włoszech ?

1 komentarz

  1. lincoln

    Bardzo dobry artykul! Swietny merytorycznie oraz schludnie napisany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.