Jak wybrać gogle narciarskie i kask dla dziecka ?

Zapraszamy do drugiej części naszego poradnika dotyczącego doboru sprzętu narciarskiego dla dzieci. Dziś o tym w co ubrać dziecko na narty i jak prawidłowo dobrać kask narciarski dla dziecka, jak wybrać gogle narciarskie i rękawice …

W co ubrać dziecko na narty ?

Dla dziecka głównym kryterium doboru kurtki lub spodni narciarskich jest często tylko kolor, my powinniśmy zwrócić uwagę na więcej szczegółów. Na przykład na to czy strój zapewnia odpowiednią swobodę ruchów, czy można dopasować rękawy kurtki i nogawki spodni narciarskich za pomocą ściągaczy lub czy spodnie są odpowiednio szerokie i mają wewnętrzny mankiet chroniący przed dostawaniem się śniegu do wewnątrz. Warto też zwrócić uwagę czy ciuchy posiadają antypoślizgowe wzmocnienia utrudniające poślizg po upadku na stoku oraz czy parametry zapewnią odpowiednią wodoodporność i komfort termiczny dziecku.

Dyskusyjna jest konieczność posiadania przez kurtkę narciarską dla dziecka kaptura ponieważ i tak większość czasu na stoku dziecko spędzi w kasku.

Rękawice narciarskie dla dziecka

Rękawice narciarskie to często lekceważony ale bardzo istotny element wyposażenia dziecka jadącego na narty. Dobre rękawice narciarskie powinny gwarantować wygodę, komfort termiczny i być nieprzemakalne. Dlatego najlepiej wybierać te, które zrobione są z materiałów oddychających i nieprzepuszczających wiatru. Praktycznym rozwiązaniem są rękawice z jednym palcem i naszywkami antypoślizgowymi.

Yeti Club przedszkola narciarskie

Jak wybrać gogle narciarskie ?

Gogle narciarskie nie tylko te używane przez dzieci powinny chronić przed śniegiem i lodem ale też i przed nadmiernym słońcem. Warto zainwestować więcej w gogle, które posiadają odpowiednie filtry UV ograniczające działanie promieni słonecznych i chroniące przed oślepieniem. Komfort jazdy poprawiają znacząco filtry polaryzacyjne, które mogą działać niezależnie od filtrów przeciwsłonecznych. Jak wybrać gogle narciarskie ?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę dobierając gogle narciarskie ?

Przede wszystkim na rozmiar i szkła. Gogle narciarskie powinny ściśle przylegać do twarzy, a dobre szkła składają się z kilku warstw chroniąc zarówno przed urazami mechanicznymi np. uderzeniem kijkiem przy upadku jak i przed słońcem. Dobre gogle narciarskie powinny być również elastyczne, niełamliwe, odporne na zarysowania i posiadać skuteczne powłoki zapobiegające parowaniu.

Jaki wybrać kolor szkieł w goglach narciarskich ?

Soczewki w goglach narciarskich w zależności od koloru zatrzymują więcej lub mniej światła. Do jazdy w piękne, bezchmurne dni najlepiej nadają się soczewki ciemne; niebieskie, szare lub brązowe. Przepuszczają one zaledwie od 10 do 25 % światła. W dni pochmurne mogą okazać się zbyt ciemne. Najbardziej uniwersalne są soczewki w kolorach żółtych, szarych, bursztynowych lub pomarańczowych. Przepuszczają od 25 do 60 % światła i mogą być używane w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Natomiast do jazdy we mgle lub przy padającym śniegu najlepiej nadają się soczewki jasne, o podwyższonym kontraście, które przepuszczają powyżej 60 % światła.

Jak wybrać kask narciarski dla dziecka ?

Kask narciarski jest niezbędnym elementem narciarskiego wyposażenia dzieci – na większości stoków obowiązuje nakaz jazdy w kaskach dzieci do lat 16. Kask można wypożyczyć razem z nartami jednak warto zainwestować we własny, który powinien być odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do kształtu głowy dziecka. Najlepiej aby kask narciarski posiadał możliwość regulacji jego wielkości.

Porady opracowany zostały na podstawie książki Zabawy na Stoku autorstwa K. Makowskiego i W. Sakłaka

1 komentarz

  1. Mateusz

    My kupiliśmy dziecku bardzo dobre google w Arctica Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.