Jak dobrać narty i buty narciarskie dla dziecka ?

Jak dobrać narty dla dziecka i o czym pamiętać kupując buty narciarskie dla dziecka. Krótki poradnik, z którego dowiecie się na co trzeba uważać gdy będziecie chcieli kupić sprzęt narciarski dla swoich pociech.

Dobór sprzętu narciarskiego dla dzieci

Każdy, kto stanął przed wyzwaniem zakupu nowych nart czy butów narciarskich dla swoich pociech wie, że dobór sprzętu narciarskiego dla dzieci nie jest wcale tak prostą sprawą. Postaramy się przypomnieć o kilku najważniejszych zasadach, o których trzeba pamiętać przy zakupach. Bo oczywiście kolor i marka też są bardzo ważne dla samopoczucia właściciela 😉 ale sprzęt narciarski powinien przede wszystkim zabezpieczać przed urazami i kontuzjami. Powinien też być funkcjonalny tzn dawać poczucie komfortu cieplnego w każdych warunkach atmosferycznych.
Poniżej kilka wskazówek dotyczących doboru nart dla dziecka i butów narciarskich. W kolejnym odcinku przypomnimy też o czym warto pamiętać przy doborze kasku lub googli.

Jak dobrać narty dla dziecka ?

Najważniejszym kryterium przy wyborze nart dla dziecka jest ich długość. Dla początkujących adeptów narciarstwa narty nie powinny sięgać wyżej niż klatka piersiowa dziecka. Wraz z postępami w nauce i wzrostem umiejętności można sukcesywnie zwiększać długość nart i dobierać takie, które będą sięgały do brody lub do ust. Narty dla dziecka powinny być lekkie i elastyczne, a wiązania w odpowiedniej skali wypięcia musi posiadać ski-stopery, które umożliwią zatrzymanie nart po wypięciu buta.

Yeti Club przedszkola narciarskie

Dla początkujących nie warto kupować nart o mocnym taliowaniu. W początkowym stadium nauki dziecko poruszać się będzie zazwyczaj na nartach ułożonych na płasko i nie będzie umiało zareagować odpowiednim ułożeniem ciała w przypadku postawienia nart na krawędzi.

Dobór wiązań

Zastanawiając się jak dobrać narty dla dziecka wiele uwagi powinniśmy również poświęcić na prawidłowy dobór wiązań. Truizmem będzie powtarzanie, że powinny one odpowiadać najbardziej rygorystycznym normom. Dziecko, które uczy się jeździć na nartach przewraca się zazwyczaj przy małych prędkościach. Wiązanie powinno zatem wypinać się we wszystkich możliwych kierunkach przy zadziałaniu minimalnych sił. Montażu i ustawienia wiązań powinniśmy dokonać w autoryzowanym serwisie, zgłaszając się razem z dzieckiem do punktu montażu.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka

Najważniejszym elementem doboru butów narciarskich, nie tylko dla dziecka, jest ich wygoda i komfort noszenia. Nigdy nie należy kupować butów narciarskich na „wyrost” z założeniem, że skarpetami uzupełnimy zbyt duży rozmiar. But narciarski dla dzieci powinien być zaprojektowany w sposób uwzględniający budowę anatomiczną stopy dziecka. Skorupa buta powinna być lekka i miękka, z cholewką uniemożliwiającą oparcia się dziecka na tyłach butów zmuszając do prawidłowej pozycji na nartach. But wewnętrzny powinien być zbudowany z materiałów gwarantujących maksimum ciepła i komfortu i powinien posiadać mankiet wodoszczelny, który uniemożliwi przedostawanie się wody do środka buta. Buty narciarskie dla dziecka powinny również posiadać taki system regulacji i zapięć, który pozwoli na łatwe zakładanie i regulację na stoku.

Pamiętajmy też, że aby dobrać właściwy rozmiar buta narciarskiego należy założyć go na stopę, zapiąć i przyjąć postawę narciarską – oprzeć się na językach butów. Stopa przesuwa się wówczas do tyłu co pozwoli stwierdzić czy rozmiar buta jest prawidłowo dobrany, a but nie jest zbyt duży.

Jak dobrać narty dla dziecka stanowi pierwszą część naszego poradnika. W kolejnej sprawdzimy o czym warto pamiętać przy wybieraniu kasku i gogli dla dzieci.

Porady opracowany zostały na podstawie książki Zabawy na Stoku autorstwa K. Makowskiego i W. Sakłaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.