Ferie zimowe 2016 – terminy ferii zimowych wg województw

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od roku 2003 ferie zimowe odbywają się w różnych terminach dla różnych województw. Sprawdziliśmy terminy ferii zimowych w sezonie Zima 2016

Ferie zimowe – terminy ferii zimowych 2016

Ferie zimowe w sezonie Zima 2016 odbywać się będą pomiędzy 18 stycznia, a 28 lutego 2016. Jako pierwsze, ferie zimowe będą miały dzieci z województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubuskiego i kujawsko – pomorskiego. Po pierwszym tygodniu, tj od 25.01.2016 dołączą do nich uczniowie z województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego.

Od 1 lutego na ferzie zimowe wyjadą mieszkający w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim, a jako ostatnie na zimowy wypoczynek pojadą osoby mieszkające w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i lubelskim.

Czemu ferie zimowe odbywają się w różnych terminach ?

Decyzja o rozbiciu ferii zimowych na różne terminy zapadła w 2003 roku. Tłumaczono wówczas, że dzięki temu unikniemy tłoku na stokach i w kurortach górskich oraz paraliżu komunikacyjnego.

– Taką decyzję podjął minister edukacji w porozumieniu z wojewodami i kuratorami – mówiła w 2013 roku w Polskim Radiu Marzena Skomorowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej, broniąc rozwiązania o organizacji ferii zimowych w różnych terminach.

– Kilkanaście lat temu rodzice, nauczyciele, właściciele pensjonatów i sami uczniowie narzekali na to, że podczas ferii był tłok w pociągach, pensjonatach i na stokach narciarskich – argumentowała decyzję ministerstwa.

Oponenci odpowiadali, że organizacja ferii zimowych w różnych terminach uniemożliwi spotkania rodzin i znajomych mieszkających w różnych województwach.

Jednak mimo różnych opinii, ferie zimowe, po dziś dzień odbywają się w różnych terminach i wydaje się, że większość przyzwyczaiła się już do takiego rozwiązania, z którego oczywiście najbardziej zadowoleni są gestorzy bazy noclegowej w górach.

Ferie zimowe 2016 – terminy dla różnych województw:

  • 18.01-31.01.2016 kujawsko-pomorske – lubuskie – małopolskie – świętokrzyskie – wielkopolskie
  • 25.01-07.02.2016 podlaskie – warmińsko-mazurskie
  • 25.01-07.02.2016 podlaskie – warmińsko-mazurskie
  • 01.02-14.02.2016 dolnosląskie – mazowieckie – opolskie – zachodniopomorskie
  • 15.02-28.02.2016 lubelskie – łódzkie – podkarpackie – pomorskie – śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.